By ALTAN SARGIN 13 Mart 2011 In Blog

4G Geliyor…

4G yi kısaca açıklamak gerekirse:

dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi ya da yeni nesil wireless teknoloji diye tanımlayabiliriz. Ülkemizde 3G teknoloji büyük şehirlerde yayılmaya başladı.Şuan tüm Türkiye ‘yi sarmayı hedefliyorlar.Diğer ülkeler 4G teknolojisini kullanmaya ve yaymaya çalışırken. Bizim ülkemizde önümüzdeki aylarda testleri başlayacak ve önümüzdeki yıllarda bizde kullanabileceğiz.

4G’nin farkı ne?

Görüntülü konuşma yapmak, e-posta hesabımıza erişmek, sosyal paylaşım alanlarına bağlanarak, video izleyerek vakit geçirmek ve hatta o anda çektiğiniz bir videoyu arkadaşlarınızın izlemesini sağlamak…

Tüm bunlar 3G ile hayatımıza tamamı ile dahil oldu.
Peki ya daha fazlasını istersek? İşte tam bu noktada 4G devreye giriyor.

4G’nin en önemli özelliği bize sunduğu yüksek hızlı internet bağlantısı.
Testleri henüz tam olarak bitmediği için kesin bir bağlantı hızı söylemek doğru olmayacaktır.
Bizlere 3G’den onlarca kat daha hızlı internet bağlantısı sunan 4G ile birlikte kablosuz bağlantı hızı tahmini olarak
WiMAX 2 ve LTE ile 100 Mbps olacak.

100 Mbps demek de şu oluyor,
Saniyede 10.000 Kb (10 Mb) veri alımı demek yani bu da bir filmin ortalama 700 Mb olduğu düşünülürse, 1-2 dakika içinde bir filmin rahatlıkla indirilebileceği anlamına geliyor.
Sadece internet üzerinden dosya indirmek olarak düşünmemek gerekirse; internetten donmadan televizyon izlemek, web sayfalarının hiç beklemeden anında açılması gibi olaylar artık hayal değil.
Hatta Torrent teknolojisine bile artık ihtiyaç kalmayabilir.

4G’nin 3G gibi laptop ve çeşitli elektronik cihazlarda kullanılması çok uzak gibi görünmüyor ayrıca 4G ile kapsama sorunu diye bir şeyin kalmaması bekleniliyor.

 

Kategoriler